nedeľa 22. marca 2015

Miniaturista


Najkrajšie čítanie pred spaním

Originálny názov: The Miniaturist
Spisovateľka: Jessie Burton
Počet strán: 430
Vydavateľstvo: Ikar

Knihu si môžte zakúpiť tu: http://www.ipark.sk/282458-miniaturista/
Ďakujem internetovému obchodu http://www.ipark.sk/ za poskytnutie knihy 

Anotácia: 
Krásna obálka knihy!  
Dojímavý príbeh lásky a posadnutosti, zrady a odplaty, ktorý vás chytí za srdce! Jedného jesenného dňa v roku 1686 zaklope na dvere veľkolepého domu v najbohatšej časti Amsterdamu osemnásťročná Nella Oortmanová. Mladučká vidiečanka sa má ujať roly manželky zámožného kupca Johannesa Brandta, no privíta ju len jeho odmeraná sestra, čierny sluha a prostoreká slúžka. Manžela stretne až na druhý deň a ten jej venuje zvláštny svadobným dar, dokonalú zmenšeninu ich honosného sídla, veľkú ako skriňová vitrína. Nella si do nej objedná zariadenie od tajuplného miniaturistu a od tej chvíle sa začnú diať zvláštne veci. Drobné výtvory do detailov kopírujú skutočný život rodiny – až desivo verne. Umelec zjavne pozná životy jej členov lepšie, než oni sami, a drží ich osudy vo svojich rukách.
O čom to je? Skutočná miniatúra domu, ktorá patrila skutočnej 
Nelle Oortmanovej
Príbeh je venovaný životu 18 ročnej Petronelly Brandtovej(Oortmanovej), novomanželke amsterdamského kupca, ktorá prichádza do manželovho domu po rozpačitom svadobnom obrade, plná neistoty a očakávania. Cez to, že bol sobáš dohodou a podobal sa viac obchodnej transakcii než čomukoľvek inému, čaká roztrasená Nella noc čo noc na prvú návštevu svojho manžela. 
Namiesto jeho pozornosti sa jej dostane zvláštneho svadobného daru. Johanes obdaruje svoju mladú novomanželku prekrásnym miniatúrnym domčekom, ktorý je replikou ich skutočného domu. Nella je z darčeka síce v rozpakoch, ale vidí v ňom jednu z mála príležitostí, ako sa zabaviť. V zozname remeselníkov nájde miniaturistu, ktorého požiada o zhotovenie niekoľkých predmetov do domčeka. Za pár dní jej príde objednávka, ale balíček obsahuje viacej kúskov než o ktoré žiadala. Nechcené zásielky sa opakujú a miniatúry začínajú rozprávať príbehy, ktorým spočiatku Nella nerozumie....


S plynúcimi stránkami sa rozprávanie začína viac sústrediť na premenu Nelly. Z mladého vyplašeného dievčaťa sa stáva dospelá žena. Menej sa zastavuje nad tajomnými zásielkami a viacej nad pravidlami mesta, ktoré stanovujú fanatické cirkevné nariadenia. Na historickom pozadí sú otvorené otázky chamtivost, rasizmu a homosexuality.
Miniaturista je príjemná kniha s ktorou strávite niekoľko pekných dní.

Moje hodnotenie: ***/5

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára