utorok 14. apríla 2015

Selekcia

35 Dievčat, 1 Princ, Životná šanca

Originálny názov: The Selection
Spisovateľka: Kiera Cass
Počet strán: 312

Vydavateľstvo: CooBoo

Knihu si môžte zakúpiť tu
Ďakujem internetovému obchodu iPark za poskytnutie knihy 

Jedna z najkrajších kníh 
Anotácia: Pre tridsaťpäť dievčat je Selekcia životnou šancou. Príležitosť uniknúť svojmu osudu, vstúpiť do okázalého sveta rób a drahých šperkov. Žiť v paláci a bojovať o srdce úžasného princa Maxona. Pre Americu Singerovú je to však nočná mora. Musí opustiť svoju lásku a odísť z domova. Potom sa zoznámi s princom Maxonom. Postupne začne prehodnocovať všetky svoje dovtedajšie plány – a uvedomí si, že život, ktorý si vysnívala, bledne pri budúcnosti, na ktorú nikdy ani nepomyslela.O čom to je? 
Nachádzame sa v Ilei, v krajine, v ktorej sa poddaní delia do ôsmich kást. Čím nižšie číslo kasty, tým sú na tom ľudia horšie - prvý sú najbohatší a do tej ôsmej patria už len bezdomovci. Párovanie medzi kastami sa nepodporuje, ale dochádza k nemu. Málokedy sa stane, že by sa dievča z vyššej kasty vydalo za chlapca z tej nižšej, minimálne 
doma by si to od rodičov pekne zlízla. Deti z chudobnejších pomerov totiž musia aj v dospelosti myslieť na svoju rodinu a rodičom aj súrodencom pomáhať. 

Avšak raz za čas sa pre pár vyvolených dievčat naskytne šanca, kedy môžu zmeniť život svoj i svojej rodiny. Ak sa vládnucemu páru narodí syn, vždy si vyberá svoju budúcu družku medzi obyvateľmi llei. Tomuto výberu sa hovorí Selekcia a dostane sa do neho len 35 dievčat, z ktorých si princ vyberie svoju princeznú - budúcu kráľovnú. Väčšina dievčat je z prihlášky do Selekcie nadšená. Ale toto neplatí o Americe Singerovej, tá už totiž svoju lásku našla v pohľadnom Aspenovi. Lenže nielen že Aspen patrí do nižšej kasty, ale mamička Americe už maľuje budúcnosť, v ktorej sa jej dcéra stane kráľovnou. A tak America podľahne nátlaku okolia a do Selekcia sa prihlási aj cez svoje protesty.


Môj názor: 
Selekcia je príbeh o dievčati z nižšej spoločenskej vrstvy, ktorá dokáže aj napriek svojmu pôvodu, zaujať niekoho tak vyberavého, ako je samotný princ. Myslíte si, že to nie je nič nové? Tak to sa veľmi mýlite. Čarovný román, ktorý zvádza k prirovnaniu s našou známou Popoluškou, je vložený do dystopického sveta, ktorý je dobre prepracovaný a Kiera Cass dokázala výborne využiť väčšinu jeho potenciálu.
Postavy sú vykreslené dobre, nie sú len čierne a biele, ale menia sa a vyvíjajú a vy si ihneď medzi nimi nájdete svojich favoritov. Každá z postáv je iná a vy tak vidíte veľkú prehliadku rôznych charakterov. A ako je to dnes už veľmi časté, aj v Selekcii narazíte na milostný trojuholník. America je veľmi bystré dievča a našťastie nepatrí medzi tie hlavné hrdinky, ktoré čitateľom lezú na nervy. Tiež Maxon rozhodne nie je žiadne nafúkané princiatko a určite si na svoju stranu dokáže získať väčšinu čitateľov. Naopak Aspen je veľmi neistý, ale jeho správanie je úplne pochopiteľné.


Selekcia je napísaná veľmi čítavo a najskôr ju nedokážete dať z ruky. Po dočítaní však zostáva veľa otázok nezodpovedaných, a tak len môžeme dúfať, že ich Kiera Cass zodpovie v ďalších dieloch. Autorka už napísala aj štvrtý diel s názvon Heir, tak dúfam, že sa u nás preloží aj ten :)
Kniha vyjde aj vo filmovej podobe asi na budúci rok 

Moje hodnotenie: 5/5

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára